13. juuli 2017

Füsioloogiliste ohutegurite hindamine

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt on füsioloogilisteks ohuteguriteks füüsilise töö raskus, sama tüüpi liigutuste kordumine ning üleväsimust põhjustavad sundasendid ja -liigutused töös ning muud samalaadsed tegurid, mis võivad aja jooksul viia tervisekahjustuseni. Töötervishoiuarstid diagnoosisid 2016. aastal tööst põhjustatud haiguste korral enim lihasluukonna- ja sidekoehaiguseid (84,6%). 2016. aastal moodustasid suurima kutsehaiguste arvu füsioloogiliste ohutegurite poolt põhjustatud haigused. Füsioloogilistest ohuteguritest saab välja tuua korduvad ja ühetaolised liigutused, tööasendid, raskuste käsitsi teisaldamine ja raske füüsiline töö (Terviseameti kokkuvõte 2016.a registreeritud kutsehaiguste ja tööst põhjustatud haigestumiste kohta).

Tööandja kohustuseks on tagada töötaja tervise säilimine ning heaolu, selleks tuleb tähelepanu pöörata töötaja töökoha sobivusele ning sellele kuidas töötaja tööd teeb.

 

Ergonoomilised meetodid, mida kasutame füsioloogiliste ohutegurite hindamiseks:

RULA (Rapid Upper Limb Assessment) – kiire ülajäsemete hindamise meetod. RULA ergonoomikaline hindamine näitab töötaja biomehaanilisi ja keha hoiakuga seotud koormusi, mis mõjuvad eelkõige kaelale, kehale ja ülajäsemetele.

REBA (Rapid Entire Body Assessment) – kiire kogu keha hindamismeetod. Eesmärgiks on hinnata tööga seotud kogu keha koormust.

OWAS (Ovako Working Posture Analyzing System) – tööasendit analüüsiv meetod.

SI (Strain Index) – hindab käte ja randme asendist tulenevaid riske töötaja kätele. Eesmärgiks on hinnata,  kas töötaja kokkupuude antud tööga suurendab luu- ja lihaskonna vaevuste teket kätes.

OCRA (Occupational Repetitive Actions) – töökeskkonnas korduvate tegevuste meetod ülajäsemete vigastuste riskifaktorite hindamiseks. Meetod hindab nelja peamist kollektiivset riskifaktorit vastavalt nende kestusele, milleks on korduvus, jõud, ebamugavad asendid ja liigutused ning nõuetekohase taastumise aja puudumine.

WAI (Work Ability Index) – töövõime indeks, mis aitab varajases staadiumis välja selgitada töötajad ning töökeskkonnad, kus oleks vaja lisameetmeid rakendada, et säilitada töötaja töövõime.

KIM (Key Indicator Method) – peamine meetod hindamaks füüsilist töökoormust käsitsi juhitavate seadmete korral.

 

Kutsu Ergoway OÜ spetsialistid hindama töökoha füsioloogilisi ohutegureid! Küsi pakkumist info(at)ergoway.ee või 58589589.

SOOVID, ET SU TÖÖKOHT OLEKS MUGAV JA TERVISESÕBRALIK?

LIITU UUDISKIRJAGA, ET OLLA KURSIS SOODSATE JA KVALITEETSETE ERGONOOMIKAPAKKUMISTEGA

 

LIITUMISEL SAAD OMA ESIMESELT OSTULT 7% SOODUSTUST

Meie ei jaga su andmeid.