Täname!

Oled nüüd ja edaspidi kursis värskemate ergouudistega nii Eestist kui välismaalt.

Tänutäheks 13 tasuta nippi, kuidas säilitada head töövõimet!

Järgnevad soovitused ei maksa midagi, kuid aitavad hoida head töövõimet aasta läbi 🙂

ergonoomika ergoway triinu sirge mugav töö aktiivne istumine ergonoom tervis toitumine töö

  1. Mine välja kõndima! Leia igas päevas aega, et kõndida vähemalt 30 minutit värskes õhus ja päevavalguses. Kui üldse aega pole, saab suurepärase energiasüsti isegi 10 minuti jooksul mõõduka tempoga kõndimisest. Liikumine paneb vereringe paremini tööle, mistõttu kaob nii lihas- kui ka ajuväsimus ning pareneb meeleolu.
  2. Õhuta ruume, kus viibid! Sissehingamisel tarvitatakse ära õhus olev hapnik ning välja hingatakse süsihappegaas ja kui selle sisaldus tõuseb üle normi, väheneb inimeste töövõime. Talvisel ajal tuleks ruume akna kaudu õhutada intensiivselt, kuid lühiajaliselt. Piisab 5-minutilisest tuulutamisest tõmbetuulega, millega tekitatakse ruumis õhuvahetus, mitte seinte ja mööbli jahtumine.
  3. Sea töö- ja puhkeaeg tasakaalu! Luba endale puhkust. Tööandja peab võimaldama töötajale iga 6 tunni töötamise kohta vähemalt 30 minutit puhkamiseks ja einestamiseks. Kuvariga töötajal peab puhkepauside kestus moodustama vähemalt 10% kuvariga töötamise ajast.
  4. Õpi lõõgastuma! Võta 3-5 minutiks aeg maha ja mediteeri. Selleks sobib mõni vaikne koht, kus saad silmad sulgeda, sügavalt hingata ja kogu keha lõdvestada. Kujutle, et viibid kohas, kus Sa oled õnnelik.
  5. Tee tööpäeva jooksul mitu lühikest puhkepausi! Isegi 2-3 minutit kestev paus, mille jooksul liigud, võimled või kasvõi muudad oma asendit, tõstab kohe energiataset.
  6. Lõõgasta kaelalihaseid! Pinged kipuvad kogunema just sellesse piirkonda. Tee iga päev kaelalihaseid lõõgastavaid harjutusi.
  7. Toitu korrapäraselt! Söö iga päev kolm põhitoidukorda ja kaks vahepala. Põhitoidu juurde söö alati köögivilju, ükskõik, kas toorsalatina, aurutatult, keedetult või hautatult. Tervislikud vahepealad on puu- ja köögiviljad, jogurt, mahl – need aitavad töövõimeks vajaliku veresuhkru taseme stabiilsena hoida. 
  8. Joo piisavalt vedelikku! Organismi veevajadus on 28-35 milliliitrit kehakaalu kilogrammi kohta. Vee, mineraalvee või puuviljatee osakaaluks võiks jääda ligikaudu 1-1,5 liitrit vett päevas. Väga oluline on juua regulaarselt, ennetades janu teket, kuna janutunne on märk juba olemasolevast veepuudulikkusest organismis.
  9. Maga iga päev vähemalt 7-8 tundi! Kindel režiim mõjub hästi.
  10. Planeeri lisaks suvepuhkusele ka kevad-talvine puhkus! Kõige paremini mõjub see, et kui saad puhata neli nädalat järjest.
  11. Väldi negatiivseid emotsioone ja inimesi! Ümbritse ennast positiivsusega.
  12. Näe enda ümber head! Positiivne eluhoiak on meie enda teha. Tuleb rohkem naerda ja mitte teha pisiasjadest probleemi. Igas argipäevas on ka rõõmu, naeru, rahulolu ja õnnehetki, kui neid vaid märgata oskad!
  13. Ole ergonoomiline! Igat töökohta saab muuta lihtsate lahendustega mugavamaks ja funktsionaalsemaks. Sinu keha tänab Sind ja kevadväsimus on unustatud! 
Ergonoomika on teadus inimesele kõige mugavamatest tegevusviisidest, töövahenditest ja töökeskkonnast, tagades võimalult suure tööefektiivsuse ja turvalisuse, säilitades töövõimet. Seda me ju soovime kõik 🙂