Mis on ereda valguse teraapia?

Ereda valguse lamp VIVALIT on praktiline mitmes mõttes.

Ereda valguse teraapia on nüüdsest sinu töölaual igapäevane turgutus, valides VIVALIT lambi. Kuidas ere valgus meie organismile mõjub ja kuidas valgusteraapiat kõige efektiivsemalt kasutada?

Paljud inimesed kannatavad pimedal perioodil väsimuse, meeleolu languse ja/või depressiooni all. Seda tuntakse talvemasenduse/kevadväsimuse all (inglise k. SAD – Seasonal Affective Disorder). Teaduslikud uuringud tõestavad, et loodusliku valguse hulga vähenedes võib inimese keha füsioloogiliselt reageerida nn “ebasoodsatele elutingimustele” reguleerides teatud hormoonide taset ja organismi bioloogilist aktiivsust. See sisseehitatud kaitsemehhanism avaldub järgmistes sümptomites:

  1. Väsimus, kurnatus ja erinevad unehäired
  2. Kõrgenenud söögiisu ja sellega kaasnev kaalutõus
  3. Üldine passiivsus ja meeleolu langus
  4. Alanenud töövõimekus ja elujõu kadumine

Päikselisel päeval on keskmine valguse hulk 50 000 – 100 000 luksi. Kodudes on keskmine valguse hulk kõigest 100 – 200 luksi. Ereda valguse teraapia sessiooni ajal ollakse vähemalt 2500 luksi valguses nii, et valgus langeks silma võrkkestale. Läbi võrkkesta ja mööda optilisi närvikanaleid mõjutab valgus aju valgustundlikku piirkonda, mis reguleerib organismi füsioloogilisi tsükleid vastavalt ööpäeva rütmidele. Valgus vähendab unehormooni melatoniini teket. Melatoniin on oluliseks teguriks une tsüklite ja ärkvel olemise erksuse reguleerimisel, aga samuti aitab vältida eelnevalt kirjeldatud sümptomeid. Valgusteraapiaga saab neid sümptomeid leevendada ja taastada elujõudu. Kui sümptomid on tõsised, tuleks siiski pöörduda arsti poole.

Eestis, kus talveajal valgust eriti vähe, teame kõik kui mõnus on päike ja valgusteraapia. Seda saad nautida nüüd kodus või tööl kasutades VIVALIT ergonoomilist valgusteraapia laualampi. Alusta ereda valguse teraapiaga enne talvemasenduse sümptomite ilmnemist, soovitavalt juba pimeda aja alguses. Võta valgusteraapia sessioone 3-5 korda nädalas, kogu pimeda perioodi vältel. Ühe sessiooni kestus on 0,5 – 2 tundi. Üle 2 tunni ei muuda enam efektiivsemaks. Parim kellaaeg on 06.00 – 18.00 vahel, aga kõige efektiivsem on hommikuti 06 – 08.00 vahel. Õhtul võetud sessioon võib segada uinumist.

Valgusteraapia aitab toime tulla reisimise järgse ajavahega. Õhtupoolikul võetud valgusteraapia sessioon lükkab une edasi ja hommine sessioon toimub vastupidiselt.

NB! Konsulteeri ennem arstiga, kui sul on: silmahaigused (nt silmapõletikud või ülitundlikkus), vaimsed häired, kasutate psühhotroopseid ravimeid.

#ergoway #ergonoomika #valgus #valgusteraapia #ergonoomilinelaualamp

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOOVID, ET SU TÖÖKOHT OLEKS MUGAV JA TERVISESÕBRALIK?

LIITU UUDISKIRJAGA, ET OLLA KURSIS SOODSATE JA KVALITEETSETE ERGONOOMIKAPAKKUMISTEGA

 

LIITUMISEL SAAD OMA ESIMESELT OSTULT 7% SOODUSTUST

Meie ei jaga su andmeid.