Tänapäeval on nutiseadmed väga suur osa inimeste igapäevaelust. Nutiseadmed teevad meie elu oluliselt mugavamaks nii era- kui tööelus. Küll aga paneb Eesti ainus sertifitseeritud Euroopa ergonoom ja Ergoway juhataja Triinu Sirge südamele, et nutiseadmetes pikalt viibimine hakkab ajapikku mõjutama meie tervist.
Miks? Selle põhjuseks on see, et nutiseadmetes aega veetes oleme enamasti sundasendis. See mõjutab meie füüsist. Ja teada on, et mõjutab ka meie vaimu. Paraku mitte alati positiivselt.
Peamised murekohad nutiseadmete kasutamisel ergonoomika vaatevinklist on koormus ja raskustunne silmades ning valud erinevates kehapiirkondades.
Sirge selgitab, et pidev ekraani vaatamine on silmadele koormav sinise valguse tõttu. Mida väiksem on ekraan, seda rohkem peavad silmad pingutama, et nägemisülesannet täita. Kõige suurem on silmade lisapinge siis, kui nutiseadet kasutatakse sõidukis, kus seade pidevalt väriseb.
Ka nutiseadet kasutades kallutab suurem osa inimesi oma pea pidevalt alla või on pigem lösutavas asendis. Lisaks sellele, et niimoodi langeb suur koormus kaelale, on ka käsi/käed ja sõrmed pidevas sundasendis. Kasutades pikka aega nutiseadmeid ebaergonoomiliselt, võivad tekkida “nutikael”, “nuti-küünarnukk”, “nutiõlg” ja “nutipöial”. “Need on küll juba tuntud moesõnad, aga tegelikult on seal peidus kaelavalu, küünarnukivalu, õlavalu ja sõrmedevalu,” selgitab Sirge.
Kuna nutitelefon on väike ja mugav on ülilihtne seda kasutada ebaergonoomiliselt, sest märkamata jäävad halvad kehaasendid.
Nutikael on pideva nutiseadmete kasutamise tagajärjel tekkinud kaelavalu
Meie pea kaalub umbes 4-5 kilo. Sirge märgib, et kui pea on püsti ja kehaasend loomulikult sirge, siis on raskus ühtlaselt jaotunud ja kael on pingetest vaba. Kui pidevalt vaadata alla enda ees olevat nutitelefoni või tahvelarvutit, siis rakenduvad kaelale märkimisväärsed lisapinged. Näiteks kui pea on kallutatud 15 kraadi ettepoole, siis rakendub kaelas pinge 12 kg, samas 60 kraadise nurga all on pea raskuse mõju lülisambale juba kuni 27 kilo. Sama efekt on ka sülearvuti kasutamisel ilma ergonoomiliste abivahenditeta. Pidev sundasend ja suured koormused kaelalihastele põhjustavad valu ja ebamugavustunnet, mis võivad levida õlgadesse ning selja piirkonda. Pidevalt ette suunatud kael saab sundasendist tingitud ülekoormuse, millega kaasnevad peavalud ja rühihäired. Lõpptulemuseks on ülekoormushaigus.
Lisaks kaelale ja silmadele on nutiseadmete kasutamisel ohustatud ka meie käed ning sõrmed
Sirge toob välja, et telefoni hoidva käe õlas võivad tekkida valud, kui pidevalt pöörata nutitelefoni vertikaalasendist horisontaalseks ja vastupidi, et vaadata fotosid või videoid laiekraani formaadis. Kuna käelaba on niimoodi sageli 90 kraadise nurga all, mis annab
impulsi ka õlahoidu, võivad tekkida valud nii õlas kui randmes. Kui see muutub krooniliseks, võib tulemuseks olla nutiõlg ehk valu õlas.
Nuti-küünarnukk ehk halvatustunne sõrmedes ja käelabas võib tekkida siis, kui käsi on pikalt ja pidevalt kõverdatult sundasendis – näiteks nutitelefoni vaadates või telefoniga rääkides. Selline asend häirib tihti arteri töö ning küünarvarre verevarustus väheneb.
Nutipöial ehk kroonilised pöidla- ja õlavalud võivad tekkida siis, kui pöialt kasutatakse järjepidevalt nutiseadmes kirjutamiseks. See ebaloomulik asend hakkab kiiresti tekitama vaevuseid.
Nutitelefoni ja laiemalt nutiseadmeid saab kasutada ergonoomiliselt, järgides neid nippe:
· Hakka pöörama tähelepanu sellele kui tihti kasutad nutiseadmeid ja millises asendis
· Hoia oma nutiseade silmade kõrgusel
· Vaheta kätt ja käeasendit
· Ära kasuta nutitelefoni sõitvas autos, bussis, kuna see on lisapinge silmadele · Tahvelarvuti puhul võta kasutusele spetsiaalne sülearvutialus
· Tee puhkepause, liigu piisavalt ja vaheta asendit
· Installi nutiseadmesse sinise valguse kaitse nt Blue Light Filter
Kui palju aega päevas võiks maksimaalselt nutiseadmes olla?
Sirge tõdeb, et ajaline piirang on enamasti iga inimese enda otsustada, aga palju räägitakse nutitelefoni sõltuvusest. Tihti juhtub nii, et meie aju vajab koguaeg uudsust ja seda uudsust saab imelihtsalt leida nutitelefonist. Liigutad ainult pöialt ja uus pilt Facebookis juba su silme ees, ja siis uus ja uus info. Inimene satub sõltuvusse sellest uuest infot, aju saab samal ajal rahuldust, aga ühel ta hetkel avastab, et kaks tundi on möödunud kõveras asendis istudes. Silmad juba punased pead ja pöial kange. Kui nutitelefonis ollakse üle 3 tunni päevas on see juba ohumärk. Telefonis saab jälgida, kui palju sa seal aega kulutad – Sirge soovitab seda kontrollida, tulemus võib olla üllatav.
Järjest enam on seotud tööülesanded nutitelefoniga – loetakse meile, vastatakse kiirelt ühisvestluses, rääkimata videokõnedest. Töötervishoiuarstid on välja toonud, et noortel müügimeestel, kelle põhitöövahend on nutiseade, on juba tõsised probleemid tervisega. See probleem vajab tähelepanu ja lahendusi. Me täna veel ei tea, kuidas täpselt mõjub nutiseadme kasutamine pikas perspektiivis. Töövahendina on see meie eludes võimust võtnud just viimastel aastatel.
Lastel võiks piirang olla võrdsustatud õues viibimise ajaga. 1 tund nutiseadmes ja siis 1 tund värskes õhus. Sirge nendib, et ega täiskasvanutelegi see halba tee. Selliseid harjumusi tasub juurutada lastele juba varakult. “Kui me lapsevanematena suudame lastele ise näidata head eeskuju ning läheneda uute harjumuste kujundamisele mänguliselt, on lapsed enamasti väga altid uusi teadmisi omandama. Samas tuleb arvestada, et lastele tuleb asju pidevalt korrata, seetõttu peab lapsevanema olema järjepidev,” annab Sirge nõu.
Hea kehaasendi hoidmisel on kindlasti oluline ka nutiseadmes viibitav aeg, sest nii lapsed kui täiskasvanud suudavad end kontrollida ja teadlikult head kehaasendit hoida teatud aja, mitte tunde. Ja lõpuks ongi parim asendi vahetamine ja liikumine ning värske õhk.
Ergonoom soovitab suuremat ekraani
Ergonoomina soovitab Sirge kasutada võimalikult silmasõbralikku ehk suuremat ekraani – kui võimalik eelistage sülearvutit tahvelarvutile, tahvelarvutit nutitelefonile ja viimasena nutitelefoni.
Ta toob välja, et kõikide nende puhul on oluline, et kasutatav seade oleks silmade kõrgusel. Tahvelarvutile ja sülearvutile on võimalik soetada üks universaalne, mõlemale seadmele sobiv alus – sülearvutialus, millel on reguleeritav kõrgus.
Allikas: Delfi, Naistekas, Tervis https://naistekas.delfi.ee/artikkel/95143459/rank-ja-ootamatu-kaelavalu-ullatav-pohjus-miks-see-on-just-viimase-aja-probleem 16.11.2021
1 thought on “Ränk ja ootamatu kaelavalu? Üllatav põhjus, miks see on just viimase aja probleem”