Ergoway: Kuidas kasutada sülearvutit ergonoomiliselt õigesti?

Ergoway: Kuidas kasutada sülearvutit ergonoomiliselt õigesti?

Sülearvutiga töötamine on tänapäeval tavapärane tööviis, sest tänu sellele on võimalik oma töökohta kaasas kanda ja töötada kõikjal. Pandeemia saabudes suundusid sülearvutite taha ka paljud kontoritöötajad, kes seni olid harjunud töötama büroos monitoridega ja tänaseks on mitmed jõudnud olukorda, kus keha on hakanud märku andma probleemidest, millele töötaja ise täpset põhjust leida ei oska. Sageli peituvad vaevuste põhjused aga meie tööharjumustes, sest tööl veedab inimene ajalises mõttes enamuse oma päevast ja töövõtted hakkavad ajapikku avaldama mõju meie kehale. Ergonoomika seisukohast on oluline küll tervik – kuidas me istume, kui tihti asendit vahetame ja pause teeme, kuid esmane ja kõige soodsam viis oma tööasendi parandamiseks ning vaevuste leevendamiseks või ennetamiseks, on vaadata üle arvutitöökoht.

Arvutitöö seab kõige suurema surve alla meie silmad, kaela, õlavöötme ja käed. Kui Sa juba tunned pinget või valu nendes kehaosades, peaksid kindlasti oma keha kuulama ja midagi ette võtma, kuid ergonoomikaga on võimalik neid muresid ka ennetada, kui probleeme veel ei ole. Probleemid tekivadki enamasti pika aja jooksul liigse korduva koormuse talumisest – näiteks lihtne pidev hiire klikkimine ja touchpadi kasutamine võivad olla põhjuseks karpaalkanali sündroomile. Sülearvutiga töötamisel on peamine mure see, et sülearvuti on üks seade, mis ühendab endas nii ekraani, hiire kui klaviatuuri – seetõttu on ekraan inimesele liiga lähedal ja käed ebaloomulikus asendis. Valude vältimiseks oluline kasutada ergonoomilist hiirt ja klaviatuuri ning seada ekraan õigele kõrgusele ja endast piisavalt kaugele.

  • Ergonoomiline hiir – ergonoomiline hiir on iga tervisliku arvutitöökoha alustala, sest arvutiga töötamisel on hiirekäsi kõige enam pinges. Ergonoomilist hiirt eristab tavaliselt arvutihiirest see, et ta toetab tervet kätt sõrmeotstest randmeni. See aitab vältida kurnavat randmevalu ja ennetada karpaalkanali sündroomi teket. Kõige kahjulikum on pidevalt kasutada sülearvuti touchpad’i, sest see paneb sõrmed ja randmed eriti eba-loomulikku asendisse.
Liiga väike arvutihiir, sest sõrmed on pinges ja ranne vales asendis.
Kasutaja käesuurusele vastav ergonoomiline arvutihiir, toetab kätt sõrmeotstest randmeni.
  • Ergonoomiline klaviatuur ergonoomiline klaviatuur on kerge ja madalate klahvidega, et säästa trükkimisel Sinu sõrmi ja randmeid asjatust lisapingest. Ergonoomilise klaviatuuriga on käed õiges, loomulikus asendis, sest klaviatuur on õige laiusega – tänu sellele ei pea hoidma oma käsi teineteisest eemal ja säästad oma õlavöödet valudest. Tänu klaviatuurile saad sülearvuti asetada endast piisavalt kaugele, et silmade jaoks tekiks optimaalne kaugus ekraanist ja käed oleksid neutraalses asendis.
  • Sülearvuti alus sülearvutiga töötamisel on oluline tõsta sülearvuti ekraan silmade kõrgusele, et Sa ei peaks pidevalt oma pead alla kallutama – niimoodi väldid kaelavalu ja hoiad oma silmade tervist. Sülearvuti alus säästab ka Sinu sülearvutit, sest aitab ära hoida ülekuumenemist. Head sülearvutialused on universaalsed, sobides kasutamiseks ka tahvelarvutite, raamatute ja dokumendialusena.

Järgides neid lihtsaid nippe, hoiad ära tervisemured, mis tekivad sülearvutiga töötamisel. Kui need esimesed olulised sammud on tehtud, saad ergonoomikat järk-järgult oma tööpäevadesse juurde lisada ja töökohta aina paremaks muuta, sest ergonoomiline töökoht on mugav ja tervislik töökoht!

Allikas: 28-09-2021 Stebby blogi

https://stebby.eu/et/ergoway-kuidas-kasutada-sulearvutit-ergonoomiliselt-oigesti/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.