Töötooli valimine ideaalis oleks lähtuv töötajast ehk iga töötaja peaks ise saama eelnevalt tooli valida / proovida vastavalt enda kehamõõtude järgi. Hanke korras tellitud toolide häda ongi selles, et need sobivad teatud protsendile töötajatest, aga mitte sugugi kõigile. Seetõttu soovitan, et töötooli valitaks personaalsemalt.
Hea ergonoomiline tool peaks olema hästi reguleeritav:
- Kõige olulisem on hea/tugev selja nimmeosa toetus. Istuvas asendis (jalad 90 kraadise nurgaga maha toetatud) vajab lülisammas korralikku toetust õige koha pealt. Parimal juhul peaks olema toolil võimalik selja nimmeosa kõrgust/seljatoe kõrgust sättida (et inimene saaks selle reguleerida õigele kõrgusele).
- Kõrguse reguleerimine üldse – peaks olema kõikidel toolidel kindel valik.
- Käetugede olemasolu või reguleeritavus. Tihti on käetugedest pigem häda, sest need ei sobitu laua kõrgusega, kui neid reguleerida ei saa jäävad laua ette jne. Seetõttu ilma käetugedeta tool võib olla väga hea lahendus. Kuna enamusel on niikuinii sirge lõikega lauad, siis soovitaksin hoopis laua ette ergonoomilist käetuge, mis annab küünarnukkidele toetuse ja vähendab kaelapinget.
Kui toolil on käetoed, siis peaksid need olema igatipidi reguleeritavad. Lihtsalt kõrguse reguleerimine oleks miinimum. Ergonoomilistel toolidel on 4D käetoed, ehk neid saab igas suunas/kõrguses liigutada. See tagab selle, et töötaja saab enda jaoks õige asendi leida.
Oluline on ka käetoe laiuse reguleerimine. Ehk kui on käetoed, siis peaks olema võimalik inimesel neid keha lähedale seada. Kui käed toetuvad käetugedele, mis on laiali, siis käed on kehast eemal ja trapetslihas pinges. Käed peavad olema toetatud keha lähedale ja olema vabas asendi
- Töötooli suurus. Arvestada tuleks, et väiksemad naised valiksid väiksema tooli ja suured mehed suurema tooli. See ongi kehamõõtudest lähtuv valik.
- Töötooli istumisosa sügavuse reguleerimine. Kui istumisosa on liiga suur, siis lühemal inimesel hakkab tooli serv suruma põlveõndlasse (verevarustus häirub). Seetõttu tuleks valida reguleeritava istumisosaga tool (ehk saab ette ja taha suunas liigutada istumisplaati.
- Töötoolidel on olemas enamasti kiikumisfunktsioon ette-taha. Ekstra ergonoomilistel toolidel on see 360 kraadi ulatuses ehk 360 kraadi liikuvus tagab treeningu. Istu aktiivselt kasvõi terve tööpäev.
- Pea- ja kaelatugi – ei ole oluline ergonoomikas. Lihtsalt mugavusfunktsioon, kui soovid pead toetada. inimese pea seisab siiski ise püsti ja lisatoetus on valikuline.
Oluline ongi, et inimene ise proovib kuidas istuda on ja kui on piisavalt reguleerimisvõimalusi, siis sobib see tool ka hästi. Probleem ongi, et kui ei ole reguleerimisvõimalusi tekivad tihti takistused ja valud. Seda saab nutikate ergonoomiliste lahendustega ennetada.
Ole meiega ergonoomiline
Jälgi meie viimaseid uudiseid Instagrammis
Loo autor: Triinu Sirge, MSc, Eur.Erg.
Euroopa Ergonoom
1 thought on “Kuidas valida ergonoomilist töötooli?”