“Mõelgem korra, kas haritud ja teadlik inimene kirjutaks alla töölepingule, teades, et töökoht, tööandja kontor on nii viletsalt sisustatud, et tuleb 8-9 tundi töötada kuidagi diivanilaua taga või diivanil? Miks oleme selliseid mööndusi siis valmis tegema kodus? Töö on töö ja ühtmoodi tuleks tingimusi selleks luua nii kontoris kui ka kodus,” küsib Eesti ainus sertifitseeritud Euroopa ergonoom ja Ergoway juhataja Triinu Sirge.
Kehvad töötingimused, kurnavad sundasendid ja ebamugav kodukontor tekitavad üsna kiiresti vaevusi nagu pidev selja-, käe- ja õlavalu. Lisaks sellele pärsib ebaergonoomiline kontor tugevalt tööviljakust, sest inimene väsib kiiremini. Kuidas kontorit või töönurka sisustada, et end paremini töölainele häälestada ja säästa tervist?
Õiged töötingimused peavad olema ka kodus
Sirge sõnab, et juba väikeste muudatuste sisseviimine annab rohkem energiat, muudab tööülesanded meelepärasemaks ja päeva jooksul jõutakse rohkem tehtud. “Mõelgem korra, kas haritud ja teadlik inimene kirjutaks alla töölepingule, teades, et töökoht, tööandja kontor on nii viletsalt sisustatud, et tuleb 8–9 tundi töötada kuidagi diivanilaua taga või diivanil? Miks oleme selliseid mööndusi siis valmis tegema kodus? Töö on töö ja ühtmoodi tuleks tingimusi selleks luua nii kontoris kui ka kodus,” selgitab ta.
Vale tööasendi puhul on kaebusi mitmeid. Enamik kontoritöötajaid kaebab randmevalu, õlavalu ja seljavalu. Vähem räägitakse sellest, et valed töövõtted tingivad peavalu ja pidevat väsimustunnet, kuigi erinevate uuringute tulemusel on see sama sage probleem. “Paraku arvatakse, et on normaalne tunda ennast tööpäeva lõpus nagu tühjaks pigistatud sidrun. Siiski on kõik need mured ennetatavad, sest tegelikkuses ei ole ju kontoritöö füüsiliselt kurnav. Selleks, et vältida randmevalu, tuleks soetada enda käe suurusele vastav ergonoomiline hiir ja madalate klahvidega klaviatuur. Õlavalu aitab ära hoida piisava käetoestuse tagamine vähemalt hiirt kasutaval käel ja seljavalu ennetamiseks või leevendamiseks tuleb leida enda kehale sobiv töötool. Väsimus, peavalu ja tunne, et justkui oleks liiv silmas, viitavad sageli ebapiisavale valgustusele. Tegelikult võiks ergonoomiline laualamp olla üks esimesi samme oma kodukontori sisustamisel – soodne lahendus, aga efekt on kohene,” loetleb Sirge, kuidas oma töökeskkond ergonoomilisemaks muuta.
Ta rõhutab, et ergonoomilise töökoha loomine ei pea käima ühe päevaga – iga väike samm sisustuses on suur samm töötaja tervises ja see võibki olla teekond. Osta vajalikud vahendid järk-järgult ja aasta pärast töötad juba mugavas, tervislikus ja stiilses kodukontoris!
Ergonoomikat saab tagada ka väga soodsalt
Sirge sõnul on ergonoomilise kontori loomisel on kaks valikut – kas püüda käepärastest vahenditest sisustada võimalikult ergonoomiline kontor või teha see ühekordne investeering enda tervisesse ja leida enda jaoks need päris õiged tooted. Kindlasti tuleb mõelda läbi, kas kodukontor on osaliselt või täielikult jääv lahendus. Sõltuvalt sellest saab üle vaadata eelarve.
“Ergonoomikat on võimalik tagada ka väga soodsalt, kasutades näiteks kaste või raamatuid kuvari tõstmiseks, kuid minu kogemus ütleb, et igapäevaselt muutub kastide ladumine tüütuks ja pole alati ka kõige stabiilsem lahendus – seetõttu loobutakse kiiremini ja lõpuks naastakse oma tavapärasesse diivaninurka. Päriselt ergonoomilise kodukontori, mida on ka käepärane kasutada, saab sisustada juba paarisaja euroga ja see on ju ühekordne väljaminek, mida saavad kasutada ka lapsed õppimiseks,” toob ta välja.
Et sisustada kodukontorit tasapisi, peaks eelkõige lähtuma sellest, mis endale muret teeb – kui valutab selg, siis alusta sealt. Sirge sõnul on nõustatud kliente ka video või pildi vahendusel, et saada ülevaade olemasolevatest võimalustest ja vahel on selgunud, et piisab vaid asendi korrigeerimisest.
Alustada võiks arvutihiirest
Enda tervist hindav arvutitöötaja ei saa üle ega ümber ergonoomilisest arvutihiirest, mis toetab vajalikul määral rannet, sõrmi ja kätt tervikuna. Ergonoomiline hiir vastab alati kasutaja käe suurusele ja sõltuvalt töö iseloomust on võimalik seda ka programmeerida, et nupud lihtsustaksid töö tegemist. Tänu sellele tehakse töö kokkuvõttes ka kiiremini ära. “Peamine põhjus, miks arvutihiir on esmatähtis, peitub ikkagi vaevustes, mis ebaergonoomilise hiire kasutamisega kaasnevad. Pidev liiga väikese hiirega või sülearvuti touchpad’iga töötamine põhjustab karpaalkanali sündroomi, mis iseenesest on väga ebameeldiv ja valulik, kuid mille ravi on pikk ja võib viia operatsioonini,” hoiatab Sirge.
Ta juhib tähelepanu, et keha on tervik ja kuigi hiirest võiks alustada, siis ei ole ülejäänud keha vähetähtis. “Tihti kurdavad kliendid, et alguses tunti pinget randmes, siis hakkas õlg valutama, kuni terve õlavööde vajas taastusravi. Minu kogemus näitab, et odavam on osta üks kord endale vajalikud vahendid, kui hiljem end ravida. Tööst tekkinud tervisemured ei ole kontoritöö puhul kindlasti paratamatu normaalsus – seda kõike on võimalik ennetada või leevendada,” räägib ta.
Ergonoomilise kodukontori ABC
Ergonoomiline kodukontor on tervislik ja mugav töökeskkond, kus töötaja saab tervist kahjustamata teha tööd. Ergonoomika tagamiseks on oluline üle vaadata enda laud, tool ja viis, kuidas tehakse tööd arvutiga.
Laud peaks olema piisavalt kõrge, et inimene saaks töötada sirge seljaga ja piisavalt suur, et mahutada vajalikud töövahendid. Ideaalne, kui laud oleks reguleeritav ja võimaldaks vahelduvalt töötada istudes ja seistes. Kusjuures ei ole sellised kodukontorisse sobivad lauad üldse hirmus kallid ja reguleerimisvahemik on üldjuhul selline, et need on sobilikud ka koolilapsele. Terve pere saab ergonoomikat nautida.
Tool on istuva töö puhul üks olulisemaid elemente ja selle valimisel tuleb kindlasti arvestada inimese eripäraga, sest meie kõigi kehad on erinevad. Parim pidevaks istumiseks on sadultool, sest sellel istudes on keha automaatselt õiges asendis, vereringe vaba, aga sageli eelistavad inimesed siiski seljatoega kontoritooli. Sellisel juhul on eriti oluline, et tooli kõrgust saaks reguleerida vastavalt inimese pikkusele ning et toolil oleks ergonoomiline nimmeosa toestus – vastasel juhul on pidevad seljahädad kerged tekkima. Mittereguleeritavaid kontoritoole on palju ja tihti on need inimeste valude põhjuseks.
Nii laua- kui ka sülearvuti puhul on oluline paigutada ekraan silmade kõrgusele, et vältida pingeid kaelas ja piisavalt kaugele, et koormus silmadele oleks optimaalne. Mõlemal juhul on oluline kasutada ergonoomilist hiirt ja klaviatuuri. Hiire valikul tuleb lähtuda kasutajast, sest inimeste käed on väga erineva suurusega ja liiga väike hiir ei paku vajalikku toestust.
Allikas: Delfi, 18-05-2021 https://naistekas.delfi.ee/artikkel/93448413/elu-kodukontoris-kas-teadlik-inimene-kirjutaks-alla-toolepingule-teades-et-tuleks-tootada-diivanilaua-taga
1 thought on “ELU KODUKONTORIS | Kas teadlik inimene kirjutaks alla töölepingule, teades, et tuleks töötada diivanilaua taga?”