HÜVA NÕU | Soe ilm kutsub arvutiga õue tööd tegema, kuid mobiilsuse eest makstakse kallist hinda oma tervisega
Soe ilm kutsub arvutiga õue tööd tegema. Eesti ainus sertifitseeritud ergonoom Triinu Sirge annab nõu, kuidas oma tervist hoida. Triinu sõnab, et suvi on enamiku jaoks pigem puhkamise aeg, kus tööd tehakse nii palju kui vaja, aga nii vähe kui võimalik. Küll aga töötatakse ebatavalistes kohtades ja see tingib olukorra, kus töötingimustes tehakse veelgi suuremaid järeleandmisi.
Ebaloomulikus asendis istumine toob mitmeid terviseprobleeme
Tihtipeale mõtleme, et “teen selle veel ruttu ära”, kuid sageli võtavad asjad planeeritust rohkem aega ja seetõttu istume lõpuks pikka aega ebaloomulikus asendis. Sirge selgitab, et sellisel juhul peavad lihased rohkem töötama, et hoida keha tasakaalus. Mõned lihased saavad küll tugevamaks, teised aga muutuvad nõrgemaks ja väsivad ruttu. Aja möödudes tekib lihastes ebamugavustunne ja pinge. Ka näiteks kopsud töötavad selle tõttu ebaefektiivselt ja kuna aju saab kokkuvõttes vähem hapnikku, langeb töövõime ja inimene väsib rutem.
Peamiselt tekitab selliseid vaevusi sülearvutiga töötamine. Sülearvuti on iseenesest väga hea, käepärane töövahend, millega saab igal pool tööd teha, kuid sülearvutit kasutatakse enamasti valesti. Mobiilsuse eest makstakse kallist hinda oma tervisega.
Kui kontorinurk kolitakse ajutiselt suvilasse, tasub juba varem läbi mõelda, millistest käepärastest vahenditest saab kujundada võimalikult mugava töönurga. Peamised asjad, millele tähelepanu pöörata:
- Säilitage loomulik kehaasend, kus selg oleks sirge ja pea püsti, mitte kallutatud ettepoole või alla.
- Õlad peaksid olema vabas asendis ja käed keha lähedal
- Istumisel peaks selg olema hästi toetatud.
- Ranne peaks olema neutraalses asendis ja toetatud, mitte kallutatud üles ega alla.
- Jalad peaksid toetuma vastu maad.
Sirge sõnab, et neid lihtsaid põhitõdesid järgides saab igaüks kohandada endale ajutise töönurga. Näiteks hea pea- ja kaelaasendi saavutamiseks on võimalik arvutiekraan silmade kõrgusele tõsta ka raamatute või kastide abil ja kui puudub hea tool, sättige ise selja nimmeosa juurde padi või pleed. Samas, kui n-ö teel olles töötatakse pidevalt, siis tasub teha ühekordne alla saja eurone investeering ja osta endale kaasaskantav ergonoomiline kontor, mis võimaldab töötada nii istudes kui seistes ja tagab igal pool optimaalse kehaasendi.
Mida pidada silmas tehes tööd terrassil, rannas või pargis?
Üürike suvepuhkus sunnib inimesi ilusate ilmadega tööd tegema ekstreemsetes tingimustes nagu terrass, rand või pargipink. Sirge sõnab, et sellised tööviisid on ajutiselt talutavad, kuid ergonoomina näeb ta kahte peamist riski.
Esiteks on suure surve all meie silmad, sest ere päike väsitab silmi ja ekraanilt lugemiseks tuleb kõvasti pingutada. Võimaluse korral vali töö tegemiseks vilu koht ja seadista ekraani eredust tugevamaks.
Teiseks tehakse päevituslina peal või terrassil tööd enamasti sülearvutiga, mis on valede kasutamisvõtete juures väga koormav meie kaelale ning õlavöötmele, kus pinged on kerged tekkima, aga visad kaduma. Kõige lihtsamaks abivahendiks on sellisel juhul sülearvuti alus, mis tõstab ekraani silmade kõrgusele ja tänu sellele aitab ennetada piinavat kaela- või seljavalu. Hea sülearvuti alus kestab aastaid, hoiab ka sülearvutit ülekuumenemise eest ja tagab ergonoomika nii kodus, kontoris kui rannas.
Ringi reisides võib ette tulla ka tööd autos, kus näiteks lisaks ergonoomikaprobleemidele võib tervist ohustada liigne konditsioneeritud õhk. Eriti palavate ilmadega on kontrast hästi suur, kui tuleme külmast autost kuuma õue. Õhutemperatuur tuleks sättida optimaalseks ja õhuvoog suunata endast eemale, muidu võib kael kangeks jääda. Samuti tuleks rannas töötades jälgida, et peale enda ülekuumenemise ei kuumeneks üle ka arvuti või nutiseade.
Sirge rõhutab, et töötegemine on tähtis, kuid veelgi olulisem on suvel siiski jõuvarusid täiendada ja nautida ilusat aega, kus saame palju värskes õhus viibida. Leidke kohustuste kõrval aega ka puhkamiseks ning kui tulebki tööd teha, siis tehke seda ergonoomiliselt – nii, et teil on mugav ja pingevaba olemine.
Ükskõik, kas teete arvutis töö asju, loete raamatut või surfate nutitelefonis, jälgige oma peaasendit. Pidev alla vaatamine põhjustab kaelale märkimisväärseid lisapingeid ning pikaajaline pea ettekallutamine on eeldus kaelavalule. Ebameeldivate tagajärgede vältimiseks hoidke oma nutiseade või lemmikromaan silmade kõrgusel.
Kindlasti on oluline ka liikuda, sest meie keha vajab liikumist. Ergonoomika seisukohast on iga järgnev asend parem kui eelmine, seetõttu ka tundidepikkune puhkamine ühes asendis põhjustab vaevusi.
Mis teil iganes käsil on, tehke ikka pause. Iga 30 minuti järel võtke 5 minutit, et sirutada ja silmi puhata – nii tagate hea tervise selleks ajaks, kui tuleb jälle kontorisse suunduda.
Allikas: 26-07-2021 elu.ohtuleht.ee https://elu.ohtuleht.ee/1039712/huva-nou-soe-ilm-kutsub-arvutiga-oue-tood-tegema-kuid-mobiilsuse-eest-makstakse-kallist-hinda-oma-tervisega?fbclid=IwAR0K-xWdvnMZPpHpFtAsdO8TLrmAi8sBUuDjhWPr9Wm8U6jbjvwXgx_HZyw