Tähelepanu, kodukontorirotid! Vales asendis töötamisel tekivad vaevused varem või hiljem!

„Esialgu on raske hoomata, millised tagajärjed on pideval vales asendis töötamisel. Vaevused tekivad aga paratamatult – mõnel varem, mõnel hiljem,“ nendib Ergoway juhataja ja ergonoom Triinu Sirge.

Ergonoom Triinu Sirge manitseb töökohta muutma selliseks, et see kehale liiga ei teeks. Foto: Siim Kinnas

Kodukontoris töötamise juures on võimalik leida nii häid kui halbu külgi. Kui tavainimese pilgu läbi on mõju olnud positiivne, sest saab paremini planeerida oma aega ning pere jaoks kogu aeg olemas olla, siis ergonoomi pilgu läbi on olukord pigem nukker.

„Selleks, et nautida kauaigatsetud kodukontorit, on tehtud suuri järeleandmisi oma töötingimustes,“ nendib Triinu. Küllap just seepärast on viimasel poolaastal hüppeliselt kasvanud ka huvi ergonoomi soovituste ja ergonoomiliste töövahendite vastu. Aga see tähendab ka, et inimestel on juba tervisehädad tekkinud.

Kodukontor ergonoomiliseks

Triinu tõdeb, et vähe oli neid inimesi, kes pöörasid koheselt kodukontori ergonoomikale tähelepanu. Kuid ajapikku muutuvad need meeldivamaks: mugavad töönurgad või -toad sisustatakse lõpuni, tööandjad püüavad leida lahendusi osaliselt kulude kompenseerimiseks ja koju saabub keskendumiseks vajalik rahu, sest lapsed suunduvad kontaktõppele tagasi.

„Päris alguses, kui inimesed alles kodudesse suunati, oli segadust palju,“ nendib Triinu. Ta on kuulnud, kuidas siis haarati sageli töö juurest töötegemiseks hädavajalikud vahendid kaasa. Näiteks on kliendid rääkinud, kuidas pärast erakorralist juhatuse koosolekut anti kaasa arvutikast ning öeldi, et nüüd tuleb minna ära koju ja me ei tea, kauaks see nii jääb.

Sellises olukorras jäid sageli maha teised olulised töövahendid. Näiteks, inimesed, kes olid harjunud töötama kahe kuvariga, leppisid nüüd väikese sülearvuti ekraaniga lootes, et varsti kontorielu taastub. „Tasapisi tuli taipamine, et päriselt kontorisse tagasi pöördumine võtab väga palju aega ja targem on ka kodus hakata tingimusi looma,“ räägib Triinu.

Suuremaid muudatusi kodustes tööoludes hakati sisse viima eelmise aasta hilissügisel. Paljud tööandjad olid eraldanud vahendid, et hüvitada mingi summa ulatuses kodukontorite sisustamist. Töötajad, kellel olid juba tekkinud tervisemured, olid valmis lisaks ise rahaliselt panustama ja nii sai Ergoway olla abiks mitme väga ergonoomilise kodukontori loomisel.

„Peamisteks murekohtadeks olid vähene valgustus, ebamugav töötool ning randme- ja seljavalu,“ räägib ergonoom lisades, et kliendid, kes jõudsid nende juurde enne kehasõbralike töövahendite ostuotsuse tegemist, olid nõuannete eest väga tänulikud. Nad ütlesid, et endal oleks õigeid tooteid olnud väga raske leida, sest valik on suur.

Mahukas kandekott

Kanna vahendeid kaasas 

Triinu arvab, et nüüd saab esialgu kontoris ja kodukontoris töötamise juures suurimaks komistuskiviks ajaplaneerimine, sest ei ole lihtne endkahe koha vahel jagada. „Uue töörütmi kujundamine võtab küll aega, kuid see laheneb kindlasti,“ lohutab ta. Pikemas perspektiivis on tore vahel kontoris kolleegidega suhelda ja lahendada üheskoos kiireid küsimusi. Teisalt on võimalik võtta natuke vabamalt ja mitte igal hommikul kontorisse kiirustada.

“Ergonoomina soovitan selliste töötingimuste puhul leida võimalus ergonoomika tagamiseks mõlemal pool. Kui olete endale soetanud näiteks sobiva ergonoomilise hiire või muud käepärased ja head töövahendid, siis oleks paras aeg nende kaasaskandmiseks osta ka praktiline kott,“ lausub naine. Tema sõnul ei tohiks mingil juhul mõelda, et seal, kus tehakse tööd vähem aega, võivad tingimused kehvemad olla. „Isegi, kui töötate ühes kohas vähem aega, siis tuleb enda tervise eest ikkagi alati hoolitseda,“ rõhutab ta.

Harjumine võtab aega

Samas toob Triinu välja, et kui oled terve aasta tööd teinud diivaninurgal, võib ergonoomiline töökoht vajada harjumist. „Mõned aastaid ebaergonoomilistes tingimustes töötanud inimesed tunnevad ergonoomilisi lahendusi appi võttes kohest kergendust, näiteks seljavalu leevenemis. Samas on neid, kes ostavad väga kvaliteetse sadultooli ja tunnevad pärast paaripäevast kasutust, et selg väsib kiiremini. Sellisel juhul vajab keha rohkem kohanemisaega ja ei tohi kohe loobuda,“ manitseb ta lisades, et vahel võib uue asendiga harjumine võtta isegi paar nädalat, sest lihasmälus on harjumuspärane lösutamine nii hästi kinnistunud. Igal juhul tasub ebamugavus ära taluda, sest tulemuseks on tervise paranemine. Vanal viisil jätkates probleemid aga ainult süvenevad ning võivad viimaks vajada arstlikku sekkumist.

Lähenege individuaalselt

Enamikel inimestest selliseid siiski muresid ei teki, sest ergonoomilistest vahenditest on kasu. Triinu kinnitab, et kõik inimesed, kes on soovinud oma töötingimusi parandada, on leidnud enda jaoks õiged vahendid. Lihtsalt tuleb katsetada erinevaid tooteid, sest kõik vahendid ei saa ühtmoodi kõigile inimestele sobida ning nende valikul tuleb alati lähtuda inimese individuaalsusest. Seda ka kontorisse mööblit valides, hanke korras kümnete ühesuguste toolide ostmise asemel tuleks lähtuda igast töötajast, tema probleemidest ja kasvust eraldi.

„Ühest küljest tahaks tööandjatele südamele panna, et palun lähenege teadlikumalt ja vaadake, kui erinevad on teie töötajad – seetõttu vajavad nad ka individuaalset lähenemist. Teisest küljest soovitan ka töötajail hinnata iseend – julgege rääkida oma murest ja julgege küsida, kui teil on vaja näiteks uut töötooli. Ehk ei saa seda osta kohe järgmisel kuul, aga kui te ei räägi, siis ei osteta seda ka järgmisel aastal,“ soovitab ergonoom.

 

 

Ergonoomika ABC

 – Kui valutab ranne – vaadake üle enda hiir ja klaviatuur.

 – Kui valutab kael – vaadake üle enda peaasend arvutiga töötamisel.

 – Kui valutab õlavööde – vaadake üle enda käte toestus töölaual.

 – Kui valutab selg – vaadake üle enda töötool ja selja nimmeosa toestus.

 – Kui te ei tea, mis teid vaevab, aga töötada on ebamugav, siis võtke ühendust ergonoomiga ja leidke koos lahendus.

Allikas: 28-06-2021 liigume.ee https://www.liigume.ee/1037576/tahelepanu-kodukontorirotid-vales-asendis-tootamisel-tekivad-vaevused-varem-voi-hiljem

SOOVID SAADA MEIE PARIMAID PAKKUMISI?

LIITU UUDISKIRJAGA JA ME JAGAME TEILE MEIE KAMPAANIATE KOHTA INFOT

Liitumisel kinnitad, et oled tutvunud meie andmekaitsereeglitega.