Aktiivne istumine tähendab seda, et me istume aktiivselt. Just nii lihtne see ongi 🙂 Tegelikkuses on tavalisel kontoritoolil istumine staatiline sundasend. Ja kui me viibimine pikka aega sundasendis, siis meie keha väsib. Hakkavad tekkima lihasvalud – kael muutub kangeks, selg hakkab valutama ja jalad on väsinud. See on tüüpiline tänapäeva arvutiga töötaja mure. Ja mitte ainult arvutiga tööaja – ükskõik mis ameti probleem, kui töö eeldab pikka aega istumist, olgu selleks siis kassapidaja, tootmisliini taga istuv komplekteerija või õmbleja.
Sundasendis istudes me tihti “unustame” end töötama või on lihtsalt töövahetus nii pikk ja pause saab teha teatud kellaaegadel. Kui keha on ühes asendis, hakkab verevarustus aeglustuma. Seda eriti istudes tavalisel toolil. Seetõttu rõhutataksegi tihti, et harjutuste tegemine on väga oluline. Mis teha aga siis, kui pole harjutuste jaoks sobivat kohta või lihtsalt ei tunne huvi.
Seetõttu ongi otsinud ergonoomid lahendusi, kuidas muuta istuvas sundasendis töö aktiivseks. Selleks on mitu head võimalust:
1. Kõige ergonoomilisem on kasutada vahega sadultooli, millel on kiikumisfunktsioon. Selle tooli kasutamine eeldab kõrgemat töötasapinda või reguleeritavat töölauda. Ergonoomilisel sadultoolil võid istuda terve päev.
2. Kui tööpinna kõrgust ei saa muuta, kasuta võimlemispalli. Siinjuures ära unusta, et pall sobib asenduseks tavalisele toolile. Kasuta palli 30 minutit korraga, 2-3 korda päeva jooksul.
3. Vähe ruumi võtab tasakaalupadi, mis on igati praktiline. Tasakaalupatja kasuta samuti nagu palli – asenduseks toolile.
4. Ergonoomiline kontoritool, millel on aktiivse istumise funktsioon. Väga hästi inimese kehamõõtudega arvestav klassikaline kontoritool, millel on kiikumisfunktsioon.
5. Pukktool – mõnus vaheldus kontoritoolile. Kerelihased aktiveeruvad ja istumine on mõnus treening.
Aktiivse istumise tool, pall või tasakaalupadi paneb süvalihased tööle ja me teeme trenni istudes. Seetõttu on aktiivne istumine ääretult tervislik ja vajalik.
Kui me ei saa muuta enda töö iseloomu, saame muuta enda töökeskkonda. Olles teadlik ja kasutades teadlaste poolt loodud õigeid lahendusi, saame parendada enda töötervist ja hoiduda valudest.
Ole meiega ergonoomiline 😉 Järgmine lugu juba aktiivsest seismisest!
Jälgi meie viimaseid uudiseid Instagrammis 😉
Loo autor: Triinu Sirge, MSc, Eur.Erg.
Euroopa Ergonoom