Me oleme üles kasvanud kindlal ja tasasel pinnal istudes ja seistes. Refleksid, mis hoiavad meid püsti ja sirgelt, degenereeruvad, ja kerelihased atrofeeruvad, samal ajal, kui teised lihasegrupid arenevad ja tugevnevad. Peale aastakümneid stabiilsel pinnal elamist, ei ole inimestel enam võimet hoida tasakaalu ega oma tugevaid kerelihaseid.
Turguta oma keha ja vaimu lihtsa abivahendiga – tasakaalupadjaga.
Tasakaalupadi on kummist, ümmargune, efektiivne ja taskukohase hinnaga. Padja üks pool on sile, teine mummuline. Patja saab kasutada nii istumisel, seismisel kui lamamisel. Padja ebastabiilne pind paneb tööle ka väiksemad stabilisaatorlihased, mis tavaliselt ei tööta ning mida on võimatu treenida isegi jõusaalis, samas need süvalihased vastutavad rühi eest.
- Kasulik igas vanuses inimestele
- Sobib kasutamiseks nii tööl kui kodus
- Treenib kerelihaseid ja parendab rühti
- Tasakaalu hoidmiseks on pingul selja-, kõhu- ja tuharalihased
- Pidev süvalihaste liikumine parendab ka vere- ja lümfiringet
- Aitab võidelda tselluliidiga
- Aitab taastada taju oma keha ja kehaosade liikumisest ja asukohast ruumis peale vigastusi (põlve- ja hüppeliigese vigastus), liigesepõletikku või operatsiooni (põlveoperatsioon, liigeste vahetus)
- Vähendab valu ja väsimust
- Aitab vähendada kehakaalu
- Aitab lastel ja täiskasvanutel paremini keskenduda
- Aitab paremini stressiga toime tulla
- Sobib kuni 160 kg kehakaaluga inimesele
TASAKAALUPADJA KASUTAMINE ISTUDES:
Kui inimene veedab suurema osa tööpäevast istuvas sundasendis kasutades tavalist töötooli, võivad tekkida seljavalud ning halveneda vere- ja lümfiringe. Sundasendiks loetakse asendit, kus töötaja peab viibima vähemalt 50% tööpäevast ühes asendis (istuv, seisev) või tegema tööd füsioloogiliselt ebaloomulikus (ebamugavas) asendis ja lihaste pideva pinge all.
Tavalise töötooli peal istumise tagajärjed:
- Inimene vajub kössi
- Selgroolülid saavad ebaühtlaselt survet
- Selja lumbaarpiirkond on üle koormatud
- Lihaspinge suureneb
- Tekib valu
- Ebaühtlane surve selgroolülidele võivad põhjustada lülidevaheliste diskide deformeerumise
Kuidas kasutada? Asetada padi toolile, reguleerida tool sobivale ergonoomilisele kõrgusele – käed peavad olema küünarnukkideni toetatud, kas lauale või käetugedele ja istuda selle peale. Oluline on toetada mõlemad jalad vastu maad. Padjal ei ole vaja istuda kogu päeva vältel. Parim viis, kuidas tasakaalupadja abil tugevdada lihaseid ja parendada rühti, on istuda selle peal lühikest aega mitu korda päevas. Korraga võiks istuda padjal umbes pool tundi, siis panna see kõrvale ja varsti asetada tagasi toolile. Niimoodi regulaarsete intervallidega padja kasutamine on kõige õigem. Siiski on võimalik padjal istudes ka kössi vajuda, mille tõttu on oluline jälgida, et püsiks istumisel õige kehahoiak. Pidev padja toolile asetamine ja äravõtmine nõuab, et inimene ennast liigutaks.
TASAKAALUPADJA KASUTAMINE SEISTES:
Kuidas kasutada? Patja saab kasutada ka seistes, näiteks puhkepauside ajal, asetades see põrandale ja proovida sellel seista. Ebastabiilne pind paneb tööle ka küljelihased, et hoida tasakaalu. Nii saab treenida ka tallalihaseid. Seistes padja mummulise poole peal, masseerib see jalataldu. Padjal võiks seista päevas mõni minut. Näiteks seista padjale ühe jalaga, lehvitada käsi, rääkida samal ajal telefoniga. Seista nii kaua, kui on tunda veidike väsimust ning siis jätkata oma eelnevat tegevust. Tasakaalupadjal seismist võib võrrelda näiteks matkamise või rulluisutamisega, kuid sama efekti ei saavuta näiteks kõndimine ega jooksmine. Lisaks ei riski inimene tasakaalupatja kasutades õnnetuste tekkimisega riskiga, mis võib tekkida näiteks rulluisutamisel (kukkumine).
5 minutit tasakaalupadjal = 30 minutit füüsilist tegevust, mis nõuab tasakaalu.
Tasakaalupatjade kasutamine koolides aitab lastel paremini keskenduda
Tasakaalupatju kasutatakse tihti koolides, et aidata paremini keskenduda nendel lastel, kelle jaoks koolipingis istumine terve tunni vältel on tüütu ja raske. Lisaks on leitud, et tasakaalupadjaga harjutuste tegemine on aidanud lapsi, kellel on diagnoositud haigused nagu düspraksia (arengupsühholoogia koordinatsioonihäire), düsleksia (vaeglugemine) või ADHD (tähelepanupuudus- ja hüperaktiivsushäire).
Tasakaalupatja saad osta SIIT!
Kasutatud allikad:
Ingraham, P. „Instructions for chair warriors on the best usage of Disc ‘O’ Sit, Balance Fit or Sissel wobble cushions“. Pain Science, 2010.
Hodgson, J. „Uses and Benefits of an Exercise Disc Balance Cushio“. Physiobench, 2010.
Autor Kairi Kiho